Köögi ehitamine

Kuidas ise kööki ehitada?

Ka ise on võimalik köögimööblit ehitada – ehituspoes on saadaval nii lamineeritud mööbliplaati kui ka liimpuitu ja kui tahtmist, oskusi ja tööriistad olemas, saab täiesti edukalt köögimööbli ka ise valmis teha.

Siin ülevaade ühe köögi ehitusest:

Planeerimine

Planeerimiseks tasub läbi mõelda ruumi plaan, köögi kasutusmugavus, akende, torustiku ja elektriühenduste asukohad. Selle järgi saab hakata paika panema mööbli asetust. Abiks võib võtta näiteks Ikea Kitchen Planneri.

Põhireeglid köögi planeerimisel on: külmkapi, pliidi ja valamu vahelised kaugused ei tohiks väga suured olla – mida vähem samme pead tegema, seda parem, sest nii on lihtsalt mugavam. Planeeri mööbel loogiliselt – kohvimasina ligiduses võiks olla ka tee, kohv ja tassid; samas kui pliidi ja ahju ligiduses peaks olema potid-pannid-pannilabidad jne. Valamu ja pliidi vahel võiks olla vähemalt 60cm tööpinda (ideaalis 90cm) ja kui köögis asetseb ka nn köögisaar, siis selle ja muu mööbli vahele jääv käigutee võiks olla minimaalselt 90cm. Valamu peaks jääma külmiku ja pliidi/ahju vahele. Nõudepesumasin planeeri kindlasti valamu ligidusse.

Furnituuri valik

Sügavatele nurgakappidele tehakse mugavat furnituuri, mis võimaldab riiulid välja tõmmata ja nii asjad kergemini kätte saada. Sahtlisiinid vali vaikselt sulguvad ja kvaliteetsed – odavad siinid lähevad kiirelt katki ja ei liigu korralikult. Köögitehnika vali enda vajaduste järgi. Mõtle välja ka, kus kasutaksid rösterit, köögikombaini, kohvimasinat, veekeetjat jms väikest köögitehnikat ning veendu, et nendes kohtades on piisavalt seinakontakte.

Kapiraamide ehitamine

Joonista mööbel mõne programmiga üles ja seejärel arvuta materjalikulu. Kapi külgi tehes arvesta ka sokliosaga. Arvesta ka torude asetusega ja vajadusel lõika nende jaoks avad.

 

Kui ehitad täispuidust (liimpuidust), siis lihvi või poleeri plaadid kui need karedad tunduvad. Poleerimiseks on hea näiteks terasvill. Viimistleda võid nii värvi, õlivaha või peitsiga. Kui küljed on valmis, saab neid omvahel ühendama hakata. Võid selleks kasutada näiteks mõõtulõigatud lauda nagu järgmisel pildil. Kasuta loodi, et plaadid ilusti täisnurga all kinnitatud saaks.

 

Kui kapiküljed on paigas, saab kapipõhjasid paigaldama hakata. Selleks saab näiteks kruvida toestuseks puitliistu, mille peale põhi kinnitub.

 

Seejärel tuleb valida tööpind. Pildil olev on näiteks 5cm paksune tammest plaat, mis sobib tööpinnaks ideaalselt. Tamm on üsna tugev puit ja õige viimistluse korral kestab aastaid.

Mõõda ära valamu ja pliidiplaadi suurused ja asukohad ja lõika need välja.

Täispuidust tööpinna eesmise serva nurgad höövelda või lihvi kumeramaks.

 

Valamu ja pliidiaugu saab lõigata näiteks tikksaega – enne puuri auk ette, et saaks tikksaagi kasutada.

 

Kui augud sisse lõigatud ja nurgad ümaramaks lastud, tuleks kogu tööpind viimistleda. Tammepuidul soovitame kasutada Osmo Topoili, mis annab puidule veekindluse ja teeb ta kergelt puhastatavaks. Topoili tuleks rulliga peale kanda vähemalt 3 kihti ja iga kihi vahel lasta kuivada. Töötle ka lõikeavad kraanikausil ja pliidil ja üks kiht topoili võiks minna ka tööpinna alumisele poolele. Lõppviimistluseks võib kuivanud vahatatud tööpinna üle käia ka terasvillaga, et tulemus eriti siidine oleks.

 

Seejärel saab integreeritavad masinad ja valamu juba paika tõsta ja ära ühendada.

 

Ahjukapi ehitamine

Ahju on mugavam kasutada kui see on tõstetud natuke kõrgemale. Lisaks on mugav kui potid-pannid asetsevad sahtlites ahju all.

 

Kõrgemate kappide külgesid saab kasutada asjade hoiustamiseks, mida pidevalt kasutad – näiteks lõikelauad, pajalapid vms.

 

Sahtlite ehitamine

Kõige lihtsam on ehitada kõigepealt sahtlikastid ja siis hiljem esipaneel külge liimida/seestpoolt külge kruvida. Sahtlite ehitamisel tuleks arvestada siinide paksusega – seega siinid tuleks enne ära osta.

 

Sahtlid tuleks viimistleda kas värvi või õlivahaga, et pind oleks kergelt puhastatav.

 

Kui sahtlid paigas saab esipaneele tegema hakata – et tulemus ilus jääks peaksid sahtlite esiküljed olema ühesuurused – nt üleval vähem sügav sahtel ja all sügavamad. Esimestes sahtlites saab hoida näiteks söögiiriistu ja muid väiksemaid esemeid, allpool kuivaineid ja nõusid jms suuremaid esemeid.

 

Köögimööbli alumisse ossa tuleks teha sokliliist – siis ei kogune sinna alla mustust ja põranda puhastamine on lihtsam.

 

Kulud

Piltidel olev köök sai ehitatud 2018. aastal ja kogukulu (ilma tehnikata) puidule, siinidele ja viimistlusvahenditele oli 1800€. Selle summa sisse on ka arvestatud suur täispuidust köögisaar, mis pildil näha.

 

Shopping Cart
Scroll to Top

Kuulutuste tellimine mailile

  • Kuulutuste teavituste tellimuse tarbeks salvestab ehitus24.ee leht sinu e-posti aadressi.
  • Iga teavitusmailiga on kaasas unsubscribe link, millega saad igal ajahetkel oma tellimustest loobuda.
  • ehitus24.ee ei jaga sinu e-posti aadressi kolmandate osapooltega