Mida soovite värvida?
Igale pinnale sobib oma värv- seinale seinavärv, laele laevärv, mööblile mööblivärv, fassaadile fassaadivärv jne. Eelpool nimetatud värvid jagunevad veel omakorda. Seinavärve on lahustipõhiseid ja vesialuselisi, mitme erineva läikeastmega, ainult kuivade ja ka niiskete ruumide jaoks. Alati on mõistlik täpsustada värvi kasutuskohta ning tingimusi, millele värvitud pind hiljem vastama peab.
Milliseid nõudmisi te värvile esitate?
Võib-olla on oluline värvi lõhn (lõhnatus) või värvitud pinna puhastatavus. Lisanõudmiste teadmine toob meid pika sammu võrra õigele värvile lähemale.
Milline on värvitava pinna materjal ja seisukord?
See on väga tähtis, sest ega remondi tegemine koosne ainult värvimisest. Pind on vaja kindlasti enne puhastada, paljudel juhtudel on vajalik ka pahteldamine ja kruntimine. Seega võib selguda, et soovitud tulemuse saavutamiseks on lisaks viimistlusvärvile vaja ka kruntvärvi. Näiteks varem lubi- või kriitvärviga värvitud pinnad tuleb peale lahtise kihi eemaldamist kruntida alküüdkruntvärviga. alles seejärel nakkub viimistlusvärv aluspinnale. Kruntvärvi ülesanneteks on ka aluspinna ühtlustamine, viimistlusvärvi kulu vähendamine ja piisava kattevõime tagamine.
Millist tooni soovite saada?
Värvitoon võib mõjutada värvi valikut. Siin võib olla vahe värvitootjate pakutavas.
Kuidas valida värvitooni?
Valiku tegemine värvikaardi tuhandete värvitoonide seast pole alati kerge. Kust leida ideid? Võimalik on lehitseda sisustusajakirju või käia ringi avali silmi, sest häid ideid leidub nii sõprade-tuttavate kodudes, kui kohvikutes-restoranides. Tihti ei ole aga mängumaa eriti lai, sest värvivaliku määrab juba olemasolev sisustus.
Uudne võimalus on valida värvilahendused värvistendidelt, mis sisaldavad sisekujundajate valitud värvikombinatsioone ja värvilaaste. Igale värvilaastule on paigutatud omavahel harmoneeruvad toonid, mille järgi saab kokku sobitada seina, mööbli, vaiba, patjade ja teiste toas olevate esemete värvitooni.
Majale või sisustusse värvitoonide valimisel tasuks värve katsetada. Valida oma maja või sisustusega võimalikult sarnane pilt ja seal katsetada läbi kõik võimalikud värvilahendused akendele, ustele, fassaadile jne.
Kas eelistate vesialuselist või lahustipõhist värvi?
Võib juhtuda, et pärast pinna ja nõudmiste kirjeldamist on vastus sellele juba teada. Kui mite, siis alljärgnevalt on loetletud kummagi värvitüübi eelised.
Vesialuseline värv:
- vähese lõhnaga
- kuivab kiiresti
- töövahendid ja käed saab puhtaks veega.
Vesialuselisi värve ja lakke on olemas peaaegu kõigile pindadele nii välis- kui sisetöödeks.
Lahustipõhine värv:
- imendub hästi aluspinda
- moodustab kulumiskindla värvikile
- tasandub hästi
Lahustipõhiste värvide kasutamine on enam levinud näiteks metall- ja puitpindadel (aknad, uksed, mööbel), aga värvitakse ka seinu, kui eesmärgiks on suurem mehhaaniline kulumiskindlus.
Puitfassaadi on reeglina kõige kindlam üle värvida sama tüüpi värviga, mida on varem kasutatud. Uue laudise puhul saab värvitüübi valikul määravaks, millise pinna üks või teine jätab (poolläbipaistev, kattev puitpinna reljeefi säilitades, täielikult kattev), milline on toote läikeaste ja toonivalik.
Milline peaks olema värvi läikeaste?
Võib juhtuda, et pinna ja sellele esitatud nõudmiste kirjeldamisega saab juba vastuse ka sellele küsimusele. Siiski on asju, millele peaks tähelepanu pöörama. Läikivam pind määrdub vähem, on hästi puhastatav ning peab kulumisele paremini vastu, värvikile on tihkem.
Kuid näiteks krohvitud fassaade värvitakse ainult täismattide värvidega, mis ei moodusta pinnale kilet. Värvi hingavus sõltub sideaine tüübist, leidub ka “umbseid” täismatte värve. Matt värv varjab aluspinna ebatasasusi, ei peegelda valgust.
Selgubki, et mis ühe jaoks on hea, pole teisele sugugi soovitatav ja vastupidi.
Värvidel eristatakse 6 läikeastet:
- täisläikiv (peamiselt metallvärvid, mööblivärvid)
- läikiv (põrandavärvid, metallvärvid, mööblivärvid)
- poolläikiv (mööblivärvid, metallvärvid, seinavärvid)
- poolmatt (seinavärvid, mööblivärvid, puitfasaadivärvid)
- matt (seinavärvid, puitfassaadivärvid)
- täismatt ( laevärvid, krohvfassaadivärvid).
jätkub….